Hosting Ne işe Yarar

Hosting; Kişi ve kuruluşların web sayfalarını kesintisiz olarak internet ortamında yayınlamalarına olanak sağlayan, güçlü donanım ve yazılım web sunucularının entegre edilmesiyle oluşturulmuş bir web sitesi yayıncılık hizmetidir. Örneğin bilgisayarınızda önemli bir dosya oluşturduğunuzu düşünüyorsanız, bu dosyayı saklamanız gerekir. Saklamak istediğiniz belgeyi bilgisayarınızın optik diskine kaydedebilirsiniz. Bu belgenin bir web sayfası olduğunu hayal edin. İşte hosting de web sitelerine depolama hizmeti verir.

Site, dosya transfer yazılımının çeşitli web sunucuları, içerisinde barındırdığı kontrol panelinden yüklenmeye hazır hale getirilir, domain tanımları oluşturulur ve yayına hazır hale getirilir. Hosting hizmetinin bir diğer adı, barındırma hizmeti olarak adlandırılır. Özellikle web tasarımcıları ve web yöneticileri kendilerine web hosting diyorlar. Bu hizmet, web sitenize dünyanın her yerinden kesintisiz erişim sağlar.

Hosting Ne Amaçla Kullanılır?

Barındırma hizmeti almak en basit anlamda internet üzerinde bir web sitesi yayınlamak ve erişilebilir kılmak için en önemli gereksinimdir. İnsanlar web sitelerinin her zaman başkalarına ulaştırmak ister. Bazıları deneyimlerini ve tecrübelerini insanlara anlatmak, bazıları da ürünlerini internet üzerinden satmak ister. Ayrıca, insanların buluştuğu, deneyimlerini paylaştığı ve sosyallik sunduğu forumlar da vardır. Bunların hepsi hosting hizmetleri gerektirir.

Hosting hizmetlerinin birçok özelliği vardır. Sayfanın hızı ve sayfaya yapılan tüm saldırıların ortadan kaldırılması en önemli özellikleridir. İçerik kaybını önlemek için güvenlik yazılımı da bulunmaktadır. Ona dünyanın her yerinden erişebilirsiniz. Ayrıca en kaliteli veri merkezleri üzerinden hizmet veriyoruz. Verilerinizi düzenli olarak yedekleyin. Saydığımız tüm bu özellikler hosting hizmetlerimin en temel özelliklerinden bazılarıdır.

Hosting Hizmetleri Nelerdir?

Web hosting sektöründe birçok kuruluş faaliyet göstermektedir ve bu kuruluşlar çeşitli özellik ve içeriğe sahip hosting paketleri sunmaktadır. Ek olarak, hosting planınızın fiyatını ve performansını etkileyen bir dizi özellik vardır.

 • Sunucu İşletim Sistemi Tipi (Windows, Linux, Unix, Centos, Redhat, FreeBSD)
 • Hosting Depolama Alanı
 • Admin Paneli (Plesk, cPanel, Direct Admin, Entrenix, …)
 • Bant Genişliği Giriş ve Çıkış Trafiği
 • Sunucu özelliklerine tam erişim sağlama
 • Veri Tabanı Desteği (MySQL, MSSQL, Access, …)
 • Server Side Scripts (ASP.NET, ASP, PHP, …)
 • SSL Desteği Güvenlik Sertifikası (VeriSign, Thawte, Comodo,…)

Hosting Güvenliği Nasıl Sağlanmaktadır?

Konaklama hizmetleri; bu, web sitenize tutarlı erişim sağlamaya devam etmek için ihtiyaç duyduğunuz en önemli hizmettir. Bu nedenle, en yüksek güvenlik seviyesi olmalıdır.

Hosting hesabınızın güvenliği için aşağıda belirttiğimiz faktörlere dikkat etmeniz gerekir.

 

 • Tahmin edilmesi zor veya tahmin edilmesi zor bir parola kullanmalısınız. Kullanılan şifre. Rakamlar, büyük veya küçük harfler, noktalama işaretleri ve özel karakterler içeriyorsa, çok yüksek düzeyde güvenlik için ilk adım atılır.
 • Hosting e-posta hesabında kullanılan sosyal medya hesabını ve şifreyi kullanmayın. Her alana farklı bir parola atamanız gerekir, örneğin depolama hesabı için parola ile erişilebilen bir veritabanı.
 • Parola düzenli olarak güncellenmelidir.
 • Hesabınızın şifresini girerken sanal klavye kullanmanızı öneririz.
 • Barındırma hesabına erişim tarihini ve dosya değişikliği tarihini not edin.
 • Sistemdeki dosyalar gerekmedikçe “chmod777” olarak ayarlanmaz. En uygun chomod değerleri “6” ve “755” dir.
 • Bilinmeyen bir kaynaktan yazılım yüklemeyin.
 • Anti-virüs yazılımı bilgisayarda yüklü olmalıdır. Bu sizin ve web sitenizin güvenliği için çok önemlidir.

Hosting Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde birçok hosting şirketi var, ancak çok azı kaliteli hizmet sunuyor. Bu nedenle, bir hosting şirketi seçerken, küresel bir üne sahip bir tane seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Dilerseniz sizlerle beraber Hosting satın alırken dikkat edilmesi gerekenler listemize bir göz atalım.

Fiyat

Bir hosting firmasının uygun fiyata hizmet sunması, yüksek kalitede oldukları anlamına gelmez. Düşük disk alanı ve düşük bant genişliği veritabanlarının web siteniz için iyi olmadığını unutmayın.

Disk Alanı

Hosting planı için ayrılan disk alanı çok önemlidir. Web siteniz için disk alanı seçerken, destek ekibinin yardımıyla, çeşitli barındırma planlarından doğru barındırma planını seçebilirsiniz.

Bandwidth

Web sitenizin ziyaretçi sayısını idare etmesi için bant genişliği önemli olmalıdır. Bu nedenle, doğru plan seçilirken bant genişliği de dikkate alınmalıdır.

Uygun Platform

Web sitesini barındıran sunucunun kullandığı veritabanı, web sitenizle eşleşmelidir. Seçtiğiniz sunucu, web siteniz için doğru altyapıyı sağlamalıdır.

Lokasyon

Tercih edilen şirketin Türkiye’de olması, hosting sunucusuna daha hızlı erişim sağlayarak siteye erişim hızını arttırmalıdır.

 

Her Hafta Değişik konularda makaleler faydalı yayınlıyoruz.