Çağımızın en büyük teknolojilerinden birisi olan Akıllı telefonlar, insanların hayatının her alanına nüfuz etmiş durumdadır. Çünkü işlevsellik olarak birçok özellik kazanan mobil uygulamalar 3. Şahıslar tarafından yapılan uygulamalar ile özelliklerini arttırmaktadır. Mobil Uygulamalar telefonun özelliklerini arttırarak insanları akıllı telefon kullanmaya yöneltmektedir. Kullanılan uygulamaları birçok türde olabilir. Bu türler:

  • Native (yerel) mobil uygulamalar
  • Web mobil uygulamalar
  • Hybrid mobil uygulamalar

Olabilir. Bu uygulamalar ile günlük hayatta hem eğlenebilir hem de çeşitli işlerimizi sonuca kavuşturabiliriz.

Mobil Uygulama Çeşitleri

Mobil Uygulama Türleri Nelerdir?

Akıllı telefonlardaki Mobil Uygulamalar 3 türden oluşur. Mobil Uygulama Çeşitleri Nelerdir, onları görelim.

1) Native (Yerel) Mobil Uygulamalar

Native yerel mobil uygulamalar, cihazınızda bulunan kaynakları kullanarak çalışırlar. Yeri geldiğinde sabit diskinizi kullanırken yeri geldiğinde de raminizi yüksek miktarda tüketirler. Bu uygulama çeşitleri diğer uygulamalara göre daha performanslıdır.

2) Web Mobil Uygulamalar

Web tabanlı olarak çalışan bu uygulamalar kaynağını online olarak internet üzerinden alır. Genel olarak cihaz üzerinde önemli bir depolama alanı kaplamazlar. Bu nedenle aşırı RAM tüketen uygulamalardan değillerdir.

3) Hybrid Mobil Uygulamalar

Hybrid Mobil Uygulamalar ise adından da anlaşılabileceği gibi Hem Native hem de Web tabanlı bir uygulamadır. Bu uygulamalarda verilerini sunucular üzerinde depoladıklarından herhangi büyük bir performans isteyen özelliklere sahip değillerdir. Ancak bu uygulamalar Native uygulamalar kadar performanslı olmayacaktır.

Mobil Uygulamalarda Web Tasarımın Yeri

İster IOS ister Android tabanlı işletim sistemi olsun üzerine yüklenen uygulamalarda web tasarım hizmetinin önemi büyüktür. Çünkü Web Mobil Uygulamalar ile Hybrid Mobil Uygulamalar web tabanlı olduklarından içerisinde web siteleri barındırmaktadırlar. İnternet siteleri bu tür uygulamalara yerleştirilirken herhangi bir fonksiyon kaybı olmaması için ya da kötü bir tasarım olmaması için mobil uyumlu web tasarım hizmetlerinden faydalanılması gerekir. Bu hizmete Responsive hizmet de denilmektedir.

Responsive hizmet sayesinde tasarlanan web siteleri akıllı cihazlarda da sorunsuz bir şekilde çalışması sağlanacaktır. Bu hizmet web sitesinin daha çok ziyaret edilmesini sağlayacağı gibi mobil uyumlu olması Google tarafından değerli görülüp SEO kurallarında ek getiri sağlayacaktır. Bu sayede arama sonuçlarında daha üst sıralarda görülebilecektir. Kısaca söylemek gerekirse Mobil uygulamalarda web tasarımın ciddi bir önemi vardır.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Sizlerin de kafanıza takılan sorular var ise aşağıda bulunan mobil uygulamalar hakkında sıklıkla sorulan sorulara bakabilirsiniz.

Firmadan firmaya değişiklik gösteren bu hizmet sizlere genelde web tasarım hizmeti ile beraber verilmektedir. Ancak özel olarak sadece bu hizmeti almak isterseniz sizlere farklı fiyatlar sunabilirler. Sizde firmamız aracılığıyla web tasarım hizmeti alarak mobil uyumlu web sitesi sahibi olabilirsiniz.

Google tarafından sunulan mobil uyumluluk testi siteleri ile sizlerde web sitenizin mobil olarak uyumlu olup olmadığını görebilirsiniz. Bu sayede gerek duyuluyorsa web tasarım firmaları ile anlaşıp mobil uyumluluk işlemlerine başlanması gerekir.

Bunu söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü mobil cihazlardan sadece uygulama için değil, tarayıcılar üzerinden araştırma yaparken de bu sitelerin kullanımı bizlere büyük avantajlar sağlar. SEO puanı sayesinde mobil uyumlu web siteleri, mobil cihazlarda daha üst sıralarda yer alacaktır. Sizde bu web tasarım hizmeti için web tasarım paketleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mobil Uygulama Yapmak için Gerekli Bütçe Ne Kadardır, sorusunun cevabı ne yazık ki yoktur. Ya da bütçeniz kadardır diyebiliriz. Çünkü sizin bütçenize göre mobil uygulama yapabilirsiniz. Kafanızdaki proje için ne kadar fiyat biçileceğini yaptırmak istediğiniz uygulama firmaları hesaplayacaktır. Ya da kendiniz yaparak uzun vadede güzel işler çıkarabilirsiniz.

Web sitesi kurulumunda mobil uyumlu web sitesi hazırlanabilir. Ancak hizmet aldığınız firma size profesyonel bir hizmet vermeyip mobil uyumlu bir web sitesi tasarlamadıysa sonradan başka bir web tasarım firması ile anlaşarak mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. Sizde web tasarım firması olarak firmamızı seçebilir, hemen web tasarım paketlerine göz atabilirsiniz.

Mobil uygulama hazırlanırken birçok aşamadan geçerek ortaya ürün çıkartılır. Peki bu Mobil Uygulamalarda Olması Gereken Özellikler nelerdir?

  • Mobil uygulamanın hızlı ve akıcı bir şekilde çalışması
  • Mobil uygulamanın kullanım ara yüzünün kolay olması
  • Görsel olarak iyi bir şekilde dizayn edilmiş olması
  • Hangi mobil uygulama çeşidi ise ona göre optimizasyonların yapılmış olması
  • Diğer mobil uygulamalardan bağımsız olarak özgün bir uygulama olması
  • Kullanıcıya hitap eden kaliteli içeriklere sahip olması

Tüm bu özelliklere sahip olan bir Mobil uygulama zaman içerisinde hızlı bir şekilde gelişecektir. Harcanan emekler her zaman karşılığını bulacaktır. Sizde mobil uygulamalarınızda web alt yapılarının mobil uyumlu olmasını istiyorsanız hemen sitemiz ile iletişime geçebilirsiniz.